0539 675 05 38
0216 999 16 90
info@celephukuk.com

Boşanma Avukatı

Öne Çıkan Başlıklar

Boşanma Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Boşanma davasında görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Aile mahkemesi kurulmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesi, Aile Mahkemesi sıfatıyla davalara bakar. Boşanma davalarında yetkili mahkeme eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer aile mahkemesidir.

Kartal Boşanma Avukatı

Boşanma Davası Nasıl Açılır? 

Taraflar anlaşarak yada biri diğerinden bağımsız olarak, anlaşamama nedenlerini ileri sürerek, Aile Mahkemelerinde boşanma dilekçelerini vermek suretiyle boşanma davasını açabilirler. Dava açılırken bir takım harç ve masraflar alınmaktadır. Eşlerden iki taraf da boşanmayı isterse mahkeme dava nispeten daha kısa sürede tamamlanması mümkün olabilmektedir.

Kartal Boşanma Avukatı

boşanma avukatı
Boşanma ve Nafaka Hukuku

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Özel boşanma sebepleri 

Özel boşanma sebepleri Türk Medeni Kanunu’nda beş maddede düzenlenmiştir. Buna göre; zina, hayata kast, pek kötü ve onur kırıcı muamele, suç işleme, haysiyetsiz hayat sürme, terk ve akıl hastalığı özel boşanma sebepleridir. 

Genel Boşanma sebepleri

Genel boşanma sebepleri  evlilik birliğinin temelinden sarsılması, anlaşmalı boşanma ve eylemli terk nedeniyle boşanma olarak Medeni Kanunumuzda sınırlı olarak sayılmıştır. 

Boşanma Avukatı Kartal

En Kısa Sürede Nasıl Boşanırım?

Kısa bir sürede boşanmanın tek yolu eşinizle anlaşarak boşanmaktır. Eşlerin aralarında anlaşma yapmaları gerekir. 

Boşanma Avukatı Kartal İstanbul

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma, adından da anlaşılacağı üzere eşlerin boşanma ve boşanmanın mali sonuçları hakkında (Tazminat, nafaka, velayet, vs.) anlaşmaya varmaları, bu doğrultuda bir protokol hazırlamaları ve yine bu doğrultudaki iradelerini hakim huzurunda bizzat beyan etmeleri ile mümkündür. Tarafların anlaşmalı olarak boşanabilmesi için evliliğin en az bir yıl sürmüş olması gerekir. Eşlerin ya birlikte başvurması ya da açılan çekişmeli davada bir eşin anlaşmalı boşanma teklifini kabul etmesi şeklinde gerçekleşebilir. 

Kartal Boşanma Avukatı

Çekişmeli Boşanma Nedir?

Çekişmeli boşanma ise, tarafların boşanma ya da boşanmanın mali sonuçlarında anlaşmaya varamamaları halinde ya da bir yılını doldurmayan yani anlaşmalı boşanma şartlarının sağlanamadığı evliliklerde söz konusu olmaktadır. Çekişmeli boşanma davalarında taraflar iddialarını ispat etmekle yükümlüdür. Boşanma davalarında en önemli delil tanık delili olmaktadır. Tanıkların yakın akraba olması, yaşının küçük olması tanıklıklarının kabul edilmesini etkilemeyecektir.

Kartal Boşanma Avukatı

Boşanma Davasında Avukat Tutmak Zorunlu Mudur? 

Hukukumuzda açılacak davalarda avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Davacı ya da davalı olan kişiler avukat tutmadan da dava ve işlerini takip edebilir. Boşanma davalarında yapılacak hatalar davanızın reddedilmesine ve büyük hak kayıplarına uğramanıza sebep olabilir. Davanızın en iyi şekilde takip edilmesi için ve herhangi bir hak kaybına uğramamanız için kendinizi mutlaka bir avukatla temsil etmenizi öneririz. Bu kapsamda boşanma davası açmayı düşünen veya boşanma davasında kendini boşanma avukatı ile temsil etmek isteyen herkese Anadolu Yakası – Kartal’da bulunan avukatlık büromuzda boşanma avukatı olarak hizmet vermekteyiz. Kartal Anadolu Adliyesine yakın mesafede bulunan telefon ile arayabilir, iletişim bölümünden randevu ve davanız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kartal Boşanma Avukatı

boşanma davası avukatı
Boşanma ve Velayet Davası

Mahkeme Masraflarını Kim Öder?

Dava açılırken sizden birtakım harç ve masraflar alınmaktadır. Davayı kazandığınızda yargılamada yapılan masrafları kaybeden taraf ödeyecektir.  

Çocukların Velayeti Kimde Kalır?

Çocuğun kişisel özellikleriyle tarafların mali ve sosyal durumları dikkate alınarak hangi taraf çocuğun daha lehine şartlar sunuyorsa velayet o tarafa verilir.​ Çocuğun yaşı, ana babanın kişisel, sosyal ve ekonomik özellikleri, çocuğun alıştığı ortamın değiştirilmemesi, kardeşlerin birbirinden ayrılmaması gibi özellikler birlikte değerlendirilerek ve çocuğun  yararı gözetilerek velayet hakkı belirlenir.

Kartal Boşanma Avukatı

Boşanma davaları uzmanlık ve tecrübe gerektirmektedir. Bu nedenle boşanma davasında avukat tutma çok önemlidir. Maddi ve manevi açıdan oldukça önemli olan boşanma davasında, boşanma avukatı sizi savunacak ve hakkınızı arayacaktır. Bu açıdan boşanma davalarının mutlaka bir avukat ile takip edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hata yapabilir veya kendinizi yeterince savunamayabilirsiniz. 

Konu hakkında en doğru ve güncel bilgiyi öğrenmek ve destek almak için iletişim (https://www.celephukuk.com/iletisim/) sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Avukat Yasin Furkan CELEP

 

15 cevap

 1. Saime dedi ki:

  Kartal Anadolu Adliyesinde yaklaşık 3 yıldır devam eden çekişmeli boşanma davama Yasin Bey bakmakta bu süre zarfında çocuklarımın velayetini ayrıca şahsime ait olan herşeyi de aldım Yasin Bey ile tanıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum kesinlikle tanışmanızı tavsiye ederim gerçekten çok başarılı kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır

 2. Ahsen dedi ki:

  Boşanmada mal paylaşımı nasıl olur eşimin üzerindeki ev ve arabadan hak alabilir miyim ev hanımıyım

 3. eser dedi ki:

  Zina nedeniyle boşanmak istiyorum zina davası tazminat miktarı ne kadardır? Anlaşmalı boşanmada da tazminat isteyebilir miyim?

  • Av. Yasin Furkan CELEP dedi ki:

   Merhaba, boşanmada maddi ve manevi tazminat olayın özelliğine, tarafların ekonomik durumlarına, evlilik nedeniyle yapılan harcama ve kayıplara vb. koşullara bakılarak hakim tarafından takdir edilir.

 4. Suna dedi ki:

  Merhaba, eşimle aramızda anlaştık ve boşanmak istiyoruz. Anlaşmalı olacak ama velayetin ortak olmasını istiyoruz. Şuan ortak velayet olabiliyor mu? Hakim izin verir mi?

  • Av. Yasin Furkan CELEP dedi ki:

   Velayetin her iki tarafın da istemesi ve çocuğun yararına olması halinde ortak olabileceğine ilişkin bazı güncel yargı kararları bulunmaktadır. Detaylı bilgi için mutlaka bir avukattan destek alın.

 5. Cansu dedi ki:

  Evlenirken takılan ziynet eşyalarımı eşime vermiştim. Ziynet eşyası ile araba alındı. Boşanırken altınlar kime verilir? Satılıp araba alındıysa ziynet eşyalarını nasıl geri alabilirim? Ziynet eşyasının miktarını nasıl ispat edebilirim? Dava açmak istiyorum ama altınlarımı da almam lazım.

  • Av. Yasin Furkan CELEP dedi ki:

   Merhaba, rızanız olmadan sizden alınan veya size geri verilmek üzere alınan ziynet eşyaları boşanma davasında talep edilebilmektedir. Bunlar satılmışsa parasal değerleri karşı taraftan alınır. Düğünde çekilen video ve fotoğraflar ayrıca tanıklarınızın beyanları vb. deliller ile ziynet eşyaları tespit edilebilir. Bu konuda mutlaka boşanma davasında uzman bir avukattan destek alın. İyi günler.

 6. sinan dedi ki:

  Çekişmeli boşanma davasında nafaka ve tazminat ne kadar olur? Anlaşmalı boşanmada tazminat istenebilir mi? Eşim evlilikte yıpranma payı dite tazminat istiyor. Boşanma isteyen kadın tazminat alabilir mi? Ne yapmam gerekiyor?

 7. Murat dedi ki:

  Çocuğun velayeti kaç yaşına kadar anneye verilir? Boşanmalarda çocuğun velayeti hangi durumlarda babaya verilir? Anne sonradan evlenirse velayet babaya verilir mi?

  • Av. Yasin Furkan CELEP dedi ki:

   Çocuğun velayetinde çocuğun yararına bakılır. Çocuğun yaşı küçükse genel olarak anne bakımına muhtaç kabul edilir ve çoğunlukla anneye verilir. Ama annenin kötü bir yaşam sürmesi gibi durumlarda yaşı küçük olsa bile babaya verilmesi söz konusu olabilir. Annenin evlenmesi tek başına velayetin babaya verilmesine neden olmaz.

 8. Ayaz dedi ki:

  Merhaba, yakında eşimle boşanacağız ama aklımda iki soru var. Birincisi aldatmada çocuğun velayeti kime verilir? İkincisi Çocuğun yaşı önemli mi? 3 yaşındaki çocuğun velayeti kime verilir?

 9. Sare dedi ki:

  Anadolu yakasında ikamet ediyorum, kartalda boşanma avukatı ararken yazınıza denk geldim. Ben çekişmeli olarak boşanacağım. Sanırsam kartal adliyesinde olacak dava sizinle görüşmek istiyorum. Randevu almak için aramam mı gerekiyor?

  • Av. Yasin Furkan CELEP dedi ki:

   Merhaba, iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 10. bilgin dedi ki:

  İstanbulda tecrübeli boşanma avukatı arıyorum arkadaşlarım sizi tavsiye etti. Ön görüşme yapmak istiyorum. Size ulaşabilir miyim?

Yorum yazmak için bu alanın kullanabilirsiniz.