Devremülk İptali Nasıl Yapılır

Devremülk Hakkı Nedir?

Devremülk kısaca bir tatil sistemi olarak tanımlanabilir. Günümüzde müstakil bir yazlık almak  veya 5 yıldızlı bir otelde tatil yapmak oldukça maliyetli olabilmektedir. Bu durumda maddi imkanları bu şekilde tatil yapmaya yetmeyen bir çok kişi nasıl tatil yapabilirim diye düşünmektedir. Çoğu kişi internet sitelerinde, radyo programlarında veya işlek meydanlarda “Hediye tatil kazanmak ister misiniz?, Ücretsiz tatil yapmak ister misiniz?” gibi sorular soran kişilerle karşılaşmıştır. Maddi imkanları yetersiz olması sebebiyle tatil yapamayan bir çok kişi bunun iyi bir fikir olabileceğini düşünüp en azından bu soruyu yönelten kişiyi dinlemek istemektedirler. Peki bunun kötü yanı ne? Ortada kötü bir durum yok ancak bu teklifler ayaküstü yapıldığından insanlar yeterince düşünememekte ve firmayı araştıramamaktadır. Sadece tanıtım elamanının verdiği bilgilerle yetinmektedirler. İşte bu durumda iyi satıcı ve kötü satıcı ayrımı büyük önem taşıyor. Gerçekten bu işi hakkıyla yapan bir çok firma var. Ancak bir o kadar da tüketicileri yanıltan ve hukuki açıkları kullanarak haksız kazanç sağlayan firmalar bulunmaktadır. Kötü satıcıların; tüketiciye yanlış ve eksik bilgiler verdikleri, sözleşme konusunda yanıltıcı bilgiler verdikleri, devremülk satışı yapıyor gibi anlatmalarına rağmen hisseli gayrimenkul tapusu devrettikleri, sözleşmelere haksız şartlar koydukları, satın alınan devremülkte bulunmayan özellikleri varmış gibi anlattıkları, tüketiciye düşünme imkanı vermedikleri, kanunda yazılı bir çok kurala riayet etmedikleri, senetle yapılan satışlarda usulüne uygun olmayan senetler düzenleyerek tüketicileri mağdur ettikleri, tüketicilere cayma formu vermedikleri ve cayma hakkı konusunda tüketiciyi bilgilendirmedikleri çokça görülmektedir. 

Yalova termal devremülk iptali nasıl yapılır 

devremülk mağdurları
Devremülk Mağdurları Ne Yapmalı?

Devremülk Mağdurları Ne Yapmalı?

Yukarıda “devremülk nedir?”, “devremülk alırken nelere dikkat edilmeli?” gibi soruların genel yanıtını verdikten sonra bir şekilde maddi imkanları yeterli olmamasına rağmen düşünmeden devremülk alan ve  taksitlerini ödeyemeyen, aldığı devremülkten veya satıcıdan memnun kalmayan, devremülkün satın alırken anlatılan özellikleri ve imkanları taşımadığını anlayan devremülk mağduru tüketiciler ne yapmalı? Bu sorunun maalesef kısa bir yanıtı yok. Zira devremülk sözleşmeleri çok kapsamlı ve hukuki bilgi gerektiren sözleşmelerdir. Bu yüzden izlenecek yol açısından her olayda farklı durumlarla karşılaşılabilmektedir. Herhangi bir yanlış yapmamak için mutlaka bir avukata danışılması gerekmektedir. Ama genel olarak tüketiciler aşağıdaki adımları izleyebilirler.

1-Devremülk satın aldığınız firmayı internette araştırmak

Bir ürün alırken, ürünü veya satıcı firmayı internetten araştırmayan, ürün ve satıcı hakkındaki yorumlara bakmadan, firmanın güvenilir olup olmadığını araştırmadan alışveriş yapan tüketiciler halen var mıdır bilmek zor? Ancak basit bir ürün dahi alırken internetten saatlerce araştırma yapıyorken binlerce lira verip devremülk alırken firmayı internetten araştırmamak, daha önce buradan devremülk alan kişilerin yorumlarını okumamak büyük bir hata olur. İnternette biraz araştırma yaptığınızda gerek satıcı firma gerekse devremülk hakkında bir çok bilgiye ulaşacak, insanların yorumlarından fikir edinebileceksiniz. Bu nedenle daha önce gerekli araştırmayı yapmamış devremülk mağdurları öncelikle kısa bir araştırma yapmalıdır.

Bir Önceki Makale  Devre Mülk Sözleşmesinin İptali (Cayma Hakkı)

2-Devremülk satış sözleşmesini tekrardan gözden geçirmek

İnternette gerekli araştırmayı da yaptıktan sonra eğer firma ve devremülk konusunda kanaatiniz olumluysa zaten devremülk hakkını iptal etmekten vazgeçmiş olabilirsiniz. Ama kanaatiniz olumsuzsa veya firma güvenilir olmasına rağmen halen devremülk satış sözleşmesini iptal etmek istiyorsanız yapmanız gereken ikinci şey elinizdeki sözleşmeyi iyice incelemektir. Sözleşmeyi imzalarken detaylıca okumamış olabilirsiniz. Sözleşmenizi incelediğinizde size uymayan şartlar olduğunu, yeterince açık olmadığını, sizin anlaştığınız hususlara aykırı şartlar bulunduğunu fark edebilirsiniz. Eğer durum böyleyse mutlaka bir avukata başvurmalısınız. Bunun dışında sözleşmede herhangi bir sorun yok sizin iradenize uygunsa ama halen devremülk sözleşmenizi iptal etmek istiyorsanız aşağıdaki diğer seçenekleri değerlendirmeniz gerekmektedir.

3-Devremülk sözleşmesinin iptali için cayma hakkını kullanmak

Devremülk satın almış olan her tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin 14 gün içinde sözleşmeden cayma hakkı bulunmaktadır. Devremülk satın aldığınız firmanın cayma formunu size sözleşme kurulurken vermiş olması gerekmektedir. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun ilgili maddeler gereğince  bazı durumlarda  tüketicilerin bu cayma hakkı 1 yıl uzamaktadır. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süreler içinde satıcıya noterlikler aracılığıyla yöneltilmesi ispat açısından önemlidir. Tüm bu bilgileri verdikten sonra çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir uyarı yapmak isterim. Tüketiciler cayma haklarını elbette kendileri kullanabilmektedir ancak cayma ihtarının hazırlanması, ihtarın gönderileceği firmanın ticaret ünvanının ve adresinin doğru tespit edilmesi, gerekse de cayma sürelerinin bir avukat tarafından değerlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Zira yapılacak ufak bir yanlış veya sürenin kaçırılması size hak kaybı yaşamanıza neden olabilir. Kaldı ki sözleşmenizi inceleyen bir avukat cayma hakkı dışında daha uygun olduğunu düşündüğü başka çözüm yolları önerebilmektedir. Hatta bazı durumlarda avukatınız cayma ihtarı göndermenin uygun olmayacağını başka sebeplere dayanarak sözleşmenin iptal edilmesi gerektiğini de önerebilir. Tüm bu nedenlerle imkanınız varsa öncelikler mutlaka sözleşmenizle beraber bir avukata başvurun ve ona danışın. Cayma ihtarı göndermenizi önermesi halinde mutlaka ihtarnameyi de avukatınıza hazırlatmanızı öneririm. 

4-Devremülk iptali için avukata başvurmak ve danışmak

Yukarıda çok kez izah etmiş olsak da bu bölümde tekrar tüketicilere devremülk iptali konusunda avukata danışmanın ve avukat tutmanın önemini ikaz etmek isteriz. Devremülk iptal süreci bir çok hukuki bilgi ve mesleki tecrübe gerektirmektedir. Örneğin; bir çok tüketici sadece cayma ihtarı göndererek devremülk sözleşmesini iptal ettiğini ve senetler ve parasını geri alabileceğini zannetmektedir.  Cayma ihtarı konusunda hata yapmış olabilirsiniz ya da satıcınız kötü bir satıcıysa sözleşme iptali ve iade işlemlerini kendiliğinden yapmayabilir. Maalesef ki; firmanın güvenilir olup olmaması burada çok önemlidir. Özellikle devremülk konusunda bazı firmalar siz cayma hakkınızı kullanmış olsanız bile kendisine dava açamayacağınızı, icra takibi vs. gibi daha sonraki işlemleri tek başınıza yapamayacağınızı, avukat tutamayacağınızı düşünerek sözleşme iptali, senetlerin ve ödenen paraların iadesini gerçekleştirmemekte ve tüketicileri oyalamaktadırlar. Bu nedenle cayma ihtarını göndermeden önce mutlaka bir avukata danışın ve cayma ihtarı gönderdikten sonra da süresinde iade yapmayan veya sizden cayma %20-%30 gibi fahiş cayma bedeli isteyen firmalara dava açmak için vakit kaybetmeden mutlaka bir avukata başvurun.

Bir Önceki Makale  Devre Mülk Cayma Bedeli

Yalova termal devremülk iptali nasıl yapılır

devremülk iptali
Devremülk İptali Nasıl Yapılır?

Devremülk İptali Nasıl Yapılır?

Devremülk İptali (Cayma Hakkı) İhtarnamesi

Devremülk iptali nasıl yapılır? Devremülk iptali için ilk yol cayma ihtarı göndermektir. Ancak cayma ihtarnamesi göndermek size sadece süresinde cayma hakkınızı kullandığınızı ispat etmek ve faiz başlangıcı, zamanaşımı vs. açısından faydalı olacaktır. Cayma ihtarı göndermiş olmanıza rağmen eğer bir yanlışlık yaptıysanız veya cayma usulüne uygun değilse satıcı iptal ve iade işlemlerini gerçekleştirmez. Yine cayma ihtarı göndermiş olsanız bile bazı satıcılar tüketicilerin iade işlemleri için kendisine dava açıp uğraşamayacaklarını düşünerek sözleşme iptali ve senetler ile ödemelerin iadesini gerçekleştirmemektedir. Bu durumda çoğu zaman dava açılması gerekmektedir.

Devremülk İptali Davası

Dava için bir çok kural ve koşul  bulunmaktadır. Eğer dava açma şartlarını sağlıyor ve kanuna göre iptal için kanuna uygun sebepleriniz varsa dava açılarak devremülk sözleşmesinin iptali sağlanabiliyor. Devremülk iptal davası açabilmek için bir çok sebep bulunduğundan burada tek tek saymak mümkün değildir. Her olayın kendi özelinde incelenmesi gerekir. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun devremülk satışlarını sıkı koşullara bağlamış ve tüketicileri korumayı amaçlamıştır. Bu sebeple uygulamada bazı firmaların bir çok kurala uymadığı, sözleşmelerinin usulüne uygun olmadığı, kanunun emrettiği kurallara uymadıkları çok defa görülmektedir. Bu nedenle sözleşmeniz devremülk davalarında tecrübeli bir avukat tarafından incelendiğinde sözleşmenin iptali için bir çok sebep bulabilir. Avukat olmadan dava açmanız halinde hata yapabilir ve hak kaybı yaşayabilirsiniz. Dava açmak için mutlaka avukata başvurun.

Devremülk İptali Davası Zamanaşımı

“Devremülk iptali davası nasıl olur?”, “Devremülk iptali davası nasıl açılır?” gibi soruları genel hatlarıyla açıkladıktan sonra dava açma süresi yani zamanaşımı süresine değinmekte fayda bulunmaktadır. Çünkü bazı kötü niyetli firmalar tüketicileri oyalayarak haklarını kullanmalarını ve dava açmalarını engellemeye çalışmaktadır. Özellikle yukarıda bahsedilen cayma hakkı kullanımı konusunda hak düşürücü süreler bulunmaktadır. Yine dava açma hususunda da bir çok etkene göre değişen süreler (ödemeyi peşin olarak yapmak veya taksitli yapıyor olmak, satıcının tapu devri yapmış olması veya henüz tapu almamış olmak gibi) bulunmaktadır. Bu sürelere çok dikkat edilmeli ve vakit kaybetmeksizin avukata başvurulması gerekmektedir. Başvurduğunuz avukat cayma hakkı ve dava açma sürelerini değerlendirecektir.

Av. Yasin Furkan CELEP

Yalova termal devremülk iptali nasıl yapılır 

Konu hakkındaki diğer yazılarımız;

1-Devre Mülk Satış Sözleşmesinin İptali – Hukuki Haber Net

2-Devre Mülk Sözleşmesinin İptali – Celep Hukuk ve Danışmanlık

 

14 cevap

 1. Güler kahyaoglu dedi ki:

  2016 Yalova termal den 1 haftalık devre tatil aldim(13 000.00tl). Kullanmadığım halde yıllık aidatlarını da bu yıla kadar ödedim. Bu yer için yıllarca çeşitli firmalardan arandim ve devre tatili devre mülke çevirip satmak için 1 haftalık daha yer satın aldım, bana 2 ay içinde satacaklarini söyleyip kredi çektirdiler ve sonuç 6 ay bitti . Telefonlarıma cevap vermiyorlar karşımda doğru dürüst muhatap olacağım kişi ve firma yok. Emin termal adına çalışan kişi tarafından resmen dolandırılmış oldum. Ne yapabilirim? Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim..

 2. Emrah dedi ki:

  Merhaba ben devre mülk aldım parasını ödedim ama tapuyu daha almadım sözleşmelerim yanımda bu ayın 25 aldım şimdi iptal ettirip paramızı alabilirmiyiz

 3. Ayse dedi ki:

  Merhaba bizde devremülkten dolayı mağduruz biz peşin ödedik onların hesabına yatırdık aldığımız sene içindeyiz bende hamileyim 450 TL olan aidatı 900 TL’ye çıkardılar itiraz edince de icralık edeceklerini söylediler şikayet vara şikayet yazdığımız da da şikayetinizi silmeden otele gelmeyin dediler

 4. Mahiye ÖZTÜRK ATAK dedi ki:

  Merhabalar,size kısaca birşey sormak istiyorum.biz de yalova termalden devremulk aldık sonra kandirildigimizi anlayinca mahkemeye verdik ve kazandik.Fakat,1 yılı askindir paramizi alamiyoruz.Bize “icraya vermeyin,sizin dosyanizi da siraya koydugumuz diger dosyalarla beraber elden ödeyelim ” dediler biz de ugrasmayalim Biran önce alalim diye “tamam” dedik.Ancak 1 yıldır odeme yapmadılar.şimdi ise icra yoluna basvuracagiz ama şirketin haciz edilecek malı olmadığı duyumunu alıyoruz.Ne yapacagimizi şaşırdık sizin bir öneriniz olabilir mi acaba.
  Aslında avukatimiz da var fakat bunca zamandır tahsilat yapmadığı için ona da guvenmiyoruz artik.
  İcradan tahsilat uzun surer mi,daha nasıl madur olabiliriz uyarilariniz nedir.
  Teşekkür edetiz.

 5. Hızır dedi ki:

  2013 yılında tatil kazandınız diye çağırıp Kütahya’da Termalden devremülk sattıklarını söylediler. Peşin olarak 8500 TL parasını verdim. 2015 yılına kadar ses seda çıkmadı. Belediye ile anlaşamadık Yalova Termalden alacaksınız dediler. 2015 yılında toplantıda 8000 TL daha verdim ve Yalova Termalden 2+1 kırmızı gurup olarak hisseli tapusunu aldım. 5 yıldır icra gelmesin diye 3140 TL bakım ücreti ödedim. Hiç tatil de yapmadım. Israrla sormama rağmen bakım ücreti ödemezsen o yıl tatil yapamazsın, yatırım amaçlı olmuş olur diye ikinci bir yalanlarına muhatap oldum. Nasıl tapuyu iptal ettirip parayı alabilirim. Tüketici mahkemesine açtığım davada Yalova Termal mahkemeye cevaben şirkete 8000 TL. ödediğimi yazıyor. Ş.T. Organizasyona 2013 te Kütahya termal için ödediğim 8500 lirayı geri ödemesi gerekirken ödemedi. Ödediğim 16.500 TL. nin makbuzları yanımdadır. Ankara Tüketici Mahkemesine açtığım dava dosyasını hakim, tapu Yalovadan alındığı için 2 yıl sonra dosyayı Yalovaya gönderdi. Ben de gidemediğim için hukuki haklarım saklı kalmak şartıyla dosyanın kapatılmasını istedim. Bana yardımcı olur musunuz.

  • Av. Yasin Furkan CELEP dedi ki:

   Merhabalar, maalesef davayı açarken hata yapmış olabilirsiniz. Davanızı bir avukata inceletmenizi ve avukat ile hareket etmenizi öneririm.

 6. Saadet dedi ki:

  Ben de devremülk mağduruyum satın aldıktan sonra o kadar pişman oldum ki maalesef tapu da aldım ama iptal etmek istediğim de olmaz dediler. Devremülk tapusunu iptal etmek mümkün mü? Ödememi de geri almak istiyorum. Benim tapum da meğerse hisseli tapuymuş devremülk tapusu değilmiş. Sözleşmeyi yaparken de cayma formu verilmedi. Devremülk iptal davası açılabilir mi?

  • Av. Yasin Furkan CELEP dedi ki:

   Merhaba Saadet Hanım, devremülk sözleşmesi imzalamış ve sonrasında tapu almış olsanız bile sözleşmede devremülk tapusunu iptal etmek mümkün olabilir. Çünkü siz hisseli tapu değil devremülk almak istemişsiniz. Buna rağmen sözleşme ile yanıltılmışsanız ve size hisseli tapu devredilmişse devremülk tapusu iptali için dava açılabilir. Dava sonunda ödemenizin de iadesine karar verilir. Bunun dışında sözleşmenizde kanunu aykırı başka bir çok husus olabilir. Bu nedenleri tespit etmek için mutlaka bir avukat tarafından sözleşmenizin incelenmesi gerekir. Dava açma hakkınız olup olmadığını öğrenmek için mutlaka bir avukattan destek alın. İyi günler.

 7. Melis dedi ki:

  Ben de yalova termal ilçesinde çok fazla şikayetin olduğu yerden devremülk aldım ama şikayetleri gördükten sonra iptal etmek istedim. Önce iptal hakkın yok dediler sonra da %20 cayma bedeli ödemek zorundasın dediler. Anladığım kadarıyla sözleşmede bu şekilde ceza bedeli olsa bile bunu ödemek zorunda kalmadan dava ile iptal yapılabiliyor. Ben çok az bir ödeme yaptım ama kalan borcu ödemek istemiyorum. Devremülk tapusunu da almadım. Ceza bedeli ödemeden devremülk iptali yapılabilir mi?

  • Av. Yasin Furkan CELEP dedi ki:

   Merhaba, devremülk sözleşmelerinde yer alan ceza bedeli çoğu zaman geçerli değildir. Sözleşmeyi tapuda veya noterde imzalamadıysanız ve sonrasında tapu almadıysanız cayma bedeli ödemeden devremülk iptali mümkün olabilir. Ancak buna karar vermek için sözleşmenizin ve diğer evraklarınızın mutlaka bir avukat tarafından incelenmesi gerekmektedir. Mutlaka bir avukattan destek alın.

 8. Kıraç dedi ki:

  Ben de devremülk iptali yapmak istiyorum. Satın aldıktan sonra cayma ihtarı göndermek istedim ama iptal edemezsin dediler. Şuan beni icraya vereceklerini söylüyorlar. Devremülk iptali hakkım varmıdır. Ben hiç ödeme yapmadım tapu da almadım.

  • Av. Yasin Furkan CELEP dedi ki:

   Merhaba, sözleşmeyi tapuda veya noterde imzalamadıysanız ve tapu almadıysanız iptal edilebilir. Ancak kesin bir şey söyleyebilmek için sözleşmenizin ve diğer evrakların incelenmesi gerekmektedir. Dava açmak için mutlaka bir avukattan hukuki destek alın.

 9. Sema dedi ki:

  Devremülk iptali için avukat araştırıyordum. Sitenizi gördüm. Gerçekten çok faydalı bilgiler vermişsiniz. Ben devremülk iptali yapmak istiyorum. Devremülk iptali nasıl olur nasıl yapılır bilmiyorum ve kendi başıma da yapmam mümkün değil. Bu konuda sizle görüşmek istiyorum.

  • Av. Yasin Furkan CELEP dedi ki:

   Merhaba Sema Hanım, iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yazmak için bu alanın kullanabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: