Devremülk Sözleşmesi İptali

Devremülk Nedir?

Devremülk sözleşmesi, mesken olarak kullanılmaya elverişli bir yapı ve ya bağımsız bölümün yılın belirli dönemlerinde ve yıl içerisinde en az on beş gün olmak üzere mülkiyet hakkının devremülk alıcısı ile satıcısı arasında yazılı olarak şartlara bağlandığı resmi şekilde yapılan sözleşmedir. Devremülk sahiplerine  bir tapu verilmekte ve sözleşme tapuya tescil edilmektedir. Bu şekle uygun yapılmayan devre mülk satışları geçersiz olmaktadır.

Devremülk Sahtekarlığına Dikkat!

Son aylarda lüks otellerde yemekler düzenlenip, bu yemekler eşliğinde gece yarısına kadar gürültülü müzik ile insanların idrak gücü düşürülüp yorulduktan sonra devremülk-devretatil-hisseli gayrimenkul satış sözleşmeleri imzalatılmaktadır. Ertesi gün insanlar ne yaptıklarını düşünmeye başladıklarında ve biraz internette araştırma yaptıktan sonra hata yaptıklarını anlamakta ve sözleşmeleri iptal ettirmek istemektedirler. Tüketiciler hemen telefona sarılıp firmayı aradıklarında “bizim avukat ordumuz var, bize hiç bir şey yapamazsın, iptal edemezsin, davayı kaybedersin, bu parayı ödemek zorundasın” şeklinde cevaplarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Biraz araştırma yapıldığında bu şekilde devremülk satan firmaların bir çoğunun aslında müflis oldukları, hiçbir malvarlıklarının bulunmadığı, aracı kuruluş gibi hareket ederek sözleşmeler yaptıkları, satılan devremülklerin yapımına hiç  başlanmamış veya bitmemiş olduğu ayrıca alınan devremülklerin düzgün şekilde tapuya tescil ettirilmediği, tanıtımda gösterilen otellerden farklı yerlerin tapuda devredildiği ve bu yerlerin de devremülk olmadığı görülmektedir.

Devremülk Sözleşmesi’nin İptali (Cayma Hakkı)

Devremülk sözleşmesinden cayılması halinde satıcının tüketiciden almış olduğu bedelleri ve senetleri geri verme, sözleşmenin iptalini gerçekleştirme yükümlülüğü vardır. Ancak sözleşmeden cayma hakkınızı kullanmış olsanız dahi firmalar sonraki süreçleri tüketicilerin kendi başlarına takip edemeyeceklerini düşünerek iade işlemlerini gerçekleştirmemektedir.  Zira sözleşmeden cayma sonrasında üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmeyen satıcı hakkında dava/icra takibi gibi işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu işlemlerin tek başına hukuk bilgisi bulunmayan tüketiciler tarafından yapılması uzun sürmekte, yanlışlıklara ve mağduriyetlere yol açmaktadır. Bu durumda yapılması gereken devremülk sözleşmesinin feshi konusunda deneyimli bir avukattan yardım almaktır. Çünkü işinizi takip edecek avukat bu konuda deneyimlidir ve tüm olası durumları gözden geçirerek sizin için en uygun yolu seçer. Bu yolda da yapılması gereken her şeyi usulüne uygun olarak yapar ve süreci hızlandırır. 

Konu hakkında en güncel ve detaylı bilgiyi almak için bize ulaşabilir, sorularınızı iletebilirsiniz.İletişim için tıklayınız!

Bir cevap yazın